ÇALIŞANIN MOTİVASYONU ve ÇALIŞMA PERFORMANSINA ETKİLERİ PDF Yazdır e-Posta

ÇALIŞANIN MOTİVASYONU ve ÇALIŞMA PERFORMANSINA ETKİLERİ[ST1] 

 

Sabit TUNÇEL(Mba)

Ağaçişleri End.Yük.Müh.

www.sabittuncel.com

 

ÖZET

 

Motivasyonun “kişilerin belirli bir amacı gerçekleştirmek üzere kendi arzu ve istekleri ile davranmaları” seklinde tanımlamak mümkündür. Aslında motivasyon konusu; bireylerin beklentileri doğrultusunda ihtiyaçları, amaçları ve davranışları, ile ilgili kendilerine performansları hakkında bilgi verilmesi konuları ile ilgilidir. Dolayısı ile motivasyon sürecini tam olarak kavrayabilmek için kişilerin belirli şekillerde davranmaya zorlayan nedenleri, kişinin amaçları, davranışların sürdürülme olanakları gibi konuların incelenmesi gerekmektedir.

Motivasyon öncelikle birey davranışlarının incelenip yorumlandıktan sonra hakkında fikir ileri sürülebilecek bir konudur. Motivasyonu etkileyen faktörler, kişilerin davranışlarının yorumlanması ile anlaşılabilir. Bireyin olaylara bakış açısı ve davranış biçimi olaya olan motivasyonunu gösterir. Bu durumda işletmelerdeki yöneticilerin personel davranışlarını yorumlaması, bu yorumlamanın sonuçlarına göre onları motive edecek modeller ve uygulamalar geliştirmesi gerekmektedir. Hiçbir zaman bir işletmede sonuç vermiş bir uygulamanın başka bir işletmede de aynı sonucu vermesi beklenmemelidir. Burada önemli olan birey davranışlarının doğru yorumlanması ve bu yoruma göre etkin modelin geliştirilmesidir. Bu makale kapsamında da işletmelerde bireylerin motivasyonunu etkileyen faktörler ve performans üzerindeki etkilerine değinilecektir.

 

  1. 1.GİRİŞ

İnsan kaynakları yönetiminde motivasyon kavramı son derece önemli işletme verimliliğine direkt etki eden böyle bir konunun üzerinde titizlik ile çalışılması motive edici unsurların adil ve belirli kurallar çerçevesinde yönetilmesi gerekmektedir.

Günümüzde işletmelerin kariyer planlamasına verdiği önem ve çalışanın işletmeden beklentilerinin kesiştiği noktada motivasyon olgusu önem kazanmaktadır. İşletme içi gelişimde sürekliliğin sağlanabilmesi ve katılımcılığı arttırmak ile ilgili çalışmalarda, çalışanların motivasyonunun önemli derecede etken olduğu birçok yayında ifade edilmiştir. Kısacası yapılan araştırma sonuçlarına bakıldığında verimliliği etkileyen önemli unsurlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Öncelikle motivasyon kavramının ne olduğu ve bunun insan üzerindeki etkilerine değinilecektir. Devamında kavramsal olarak anlatılan motivasyon olgusunun işyerlerindeki uygulama örnekleri incelenecektir. Bu çerçevede işletmelerde yapılan uygulamaların sonuçları detaylandırılacak ve neden sonuç ilişkileri açıklanacaktır.


Makalenin orjinaline buradan ulaşabilirsiniz.


Bu Makale Orman Mühendisleri Odası dergisi Ekim sayısında yayınlanmıştır 01.10.2012

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.